Комисията по конституционни и правни въпроси прекрати процедурата за избор на главен прокурор /ОБНОВЕНА/
ВСС с изтекъл мандат може да избира главен прокурор и шефове на върховните съдилища
Комисията по конституционни и правни въпроси прие на второ четене част от промените в общия законопроект за промени в Закона за съдебната власт, като единодушно бе гласуван текст в преходните и заключителни разпоредби, който предвижда прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор.
"Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват", се посочва в приетия параграф.
Също така бе приет текст от преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.
Очаква се утре в пленарна зала законопроектът да бъде гласуван от народните представители.
По-рано беше отхвърлен един от текстове на „Възраждане”, които гласяха, че Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не може да предлага на президента да назначава главен прокурор или председатели на ВКС и ВАС. Забраната този ВСС да вземе решение за избор на някой от тримата големи не беше приета с 11 гласа „за”, 3 гласа „против” и 9 „въздържал се”. Против бяха от „ДПС - Ново начало”, а ГЕРБ-СДС и „БСП - Обединена левица” се въздържаха.
Отхвърлено бе и мнозинство в мнозинството, т.нар. двойно мнозинство, при избора на председатели на ВАС и ВКС.
Членовете на комисията решиха да премахнат правомощието на главния прокурор да ръководи Националната следствена служба (НСлС), като приеха, че НСлС се ръководи от своя директор.
Отменено бе и правомощието на правосъдния министър да предлага председатели на съдилища.
„Не искам и се надявам да не съм на мястото на Борислав Сарафов“, каза служебният министър на правосъдието Мария Павлова пред медиите в парламента, попитана какво би направила, ако бе на мястото на сегашния и.ф. главен прокурор, който се кандидатира за поста главен прокурор.
Според Павлова трябва да се изчака, за да се види утре какво ще бъде гласувано окончателно в пленарна зала по промените в Закона за съдебната власт и кога новите текстове ще влязат в сила.
Има много хипотези, ако бъдат приети част от предвидените в закона промени, процедурата може да тръгне по съвсем различен начин. Това е от правомощията на Висшия съдебен съвет, каза Павлова. Но ако някои от тези текстове минат, то ВСС трябва да спре избора, каза още тя, цитирана от БТА.
Парламентарната комисия по правни въпроси си има вече председател - Мая Димитрова от редиците на „БСП – Обединена левица”. Тази комисия няма постоянен председател, той се определя от председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
FaceBook Twitter Pinterest https://tribune.bg/bg/politika/vss-s-iztekal-mandat-mozhe-da-/